utorok 31. júla 2018

212/365 Skoro čierne prekvapenie

Ďakujem vám za milé slovká v predchádzajúcich príspevkoch ...  ♥

Baklažán ...  Nikdy som ho nepestovala, napriek tomu, že ho mám veľmi rada ...  Na jar som si kúpila semienka, zasiala (trochu neskoro, koncom apríla) a čakala ... Vzišli všetky, čo je pri súčasnej kvalite semienok malý zázrak ...   :)    Keď podrástli, vysadila som ich do skleníka do riadkov vedľa seba ...  nech sa ťahajú po zemi ...   Až potom som si preštudovala múdru knihu a zistila som, že baklažán  patrí medzi ľuľkovité rastlinky rovnako ako rajčina a teda rovnako aj rastie ...   Porast je dosť hustý ...

Ale rastlinky sú pekné, zdravé a začínajú kvitnúť ...  Majú pekné, veľké fialové kvietky ...
Objavila som už maličký baklažánik,  prekvapili ma pichliače na jeho stopke ... Sú dosť tvrdé a ostré ...
Už sa teším na vlastné BIO baklažány ...  :)))  Na budúci rok musím semienka zasiať oveľa skôr ...
A takto mi dozrievajú paradajky ... foto v strede - v skleníku, po bokoch vonku  ...

Keby som v záhrade mala mať len stromy a trávu ... ale rajčiny musia byť ...  :)

Zdravím a prajem krásne dni ...  vaša Laura

pondelok 30. júla 2018

Pečené zemiačiky s cesnakom a bylinkami

Zemiačiky ... tie malé sú na pekáči najchutnejšie ...
Bola som v malom rodinnom zelovoci kde z každej bedničky na vás kričí tovar ... že, zober si ma ... som čerstvý, dozretý na koreni a neskutočne dobrý ...  Až mi srdiečko podskočilo, keď som zbadala plný košík maličkých zemiakov ... voľakedy sa práve oni varili pre hydinu a prasatá ... ale ja som hneď vedela, čo budeme mať dnes na obed ...  
Prečo ľudia kedysi nemali nadváhu a vysoký krvný tlak? Lebo jedli varené zemiaky každý deň! Zasýtia vás trikrát viac ako biele pečivo s rovnakým obsahom kalórií. Sú diétnejšie ako obilniny, lebo obsahujú menej sušiny. Zemiaky sú najprospešnejšie varené alebo nasucho pečené, v šupke. Tá nesmie byť ani na kúsku zelená. Taký jed odolá mrazeniu aj varu, neriskujte to. Zemiaky pripravujte v šupke. Ak ich vyzlečiete pred varením, oberiete ich o veľmi veľa prospešných látok.

budeme potrebovať :

drobné zemiaky
cesnak - celé hlavičky
timián, rozmarín
soľ
razcu
olej

Zemiaky najskôr dobre poumývame najlepšie pod tečúcou vodou, na utierke ich necháme odkvapkať a vysušiť ... Plech či pekáč vystelieme papierom na pečenie, vložíme zemiaky. Väčšie prekrojíme na polovice. Pomedzi zemiaky poukladáme neošúpané hlávky cesnaku rozkrojemé priečne (aby sme videli všetky strúčky). Čím viac, tým lepšie.  Takto upečený je vynikajúci.  No ... a ešte všetko posypeme bylinkami a pokvapkáme ... naozaj len pokvapkáme olejom.  Dôkladne posolíme a pridáme razcu.


Počas pečenia zemiaky niekoľkokrát premiešame,  Upečieme do červena a do chrumkava, trvá to približne 1 hodinu. ...
Podávame s cesnakovým dipom z jogurtu, kefírom, alebo obyčajným kyslým mliekom ...
Prajem vám dobrú chuť ...  a poteším sa tipom, ako pečiete zemiačiky vy ...  :)

vaša Laura ♥

nedeľa 29. júla 2018

210/365 Dyňa ...

...  tak u nás hovoríme vodnému melónu ...   Zbožňujem ho ... keby som sa nehanbila a nemala výčitky svedomia pred ostatnými členmi rodiny, som schopná zjesť ho celý sama ...  Aj keď je na pultoch obchodov počas celého roku, kupujeme ho iba v lete ...  Je prirodzene dozretý, sladučký, šťavnatý ... a keď ho dám vychladiť,  neviem sa od neho odtrhnúť.


Už ako malá  som s obľubou jedla túto sladučkú zeleninu.   Lebo melón napriek svojej sladkej chuti zeleninou je ...  Takto ma zvečnil môj tatko ...  fotka mi visí na stene a vždy, keď sa na ňu pozriem, pripomenie mi deň strávený na výlete s mojimi rodičmi ... A ako inak ... so šťavnatou dyňou v ruke ... :)



Majte krásne letné dni ...  vaša Laura ♥

sobota 28. júla 2018

209/365 Citrónová verbena

Už druhý krát som si kúpila citrónovú verbenu ... Tá minuloročná mi uhynula ... asi som sa o ňu dobre nestarala ...  Obtrhávala som lístky do čaju a ona nenahadzovala nové ...  Tento krát sa polepším ...  :)   Rastlinku možno poznáte aj pod menom Lipia, alebo Alojzia citrónová.

Táto rastlinka sa pestuje ako ker v kvetináči, v lete vonku na slnečnom mieste a na zimu je treba preniesť dnu.  Prekvapilo ma, že dorastá do výšky  1 - 2 metre ...  Tá moja vlaňajšia bola v kvetináčiku malá, na riedko olistená.  Zostrihala som ju a ona mi vyschla  ...
Lístočky verbeny sa pridávajú do čaju namiesto citrónu ... Čaj s prídavkom tejto bylinky pomáha zaspať, je ukľudňujúcí a podporuje trávenie.  Lístky sa môžu pridávať do  nápojov, salátov, ovocných pohárov, dresinkov, omáčok, zeleninových i masových jedál.  Po poštípaní hmyzom je dobré potrieť štípanec lístkom verbeny.   Treba ju dobre zalievať, hnojiť a pravidelne zaštipovať  ...
Tak ... teóriu viem, teraz to dostať do praxi ...   :)))
Poznáte, alebo pestujete  túto ochucovaciu rastlinku aj vy ?

Majte peknú nedeľu ... vaša Laura ♥

piatok 27. júla 2018

208/365 Tieň

Nielen my zle znášame tieto horúčavy ...   Filip si dnes našiel kúsok tieňa na stolíku pri hojdačke ...  vydržal tam dosť dlho ...  príjemne tam prefukovalo ...


Na noc hlásia búrky ... tak uvidíme ... aspoň trochu by sa vzduch osviežil ...
Bola som pozerať zatmenie mesiaca ... Ako na potvoru je dnes večer u nás zamračené ... ale predsa som zbadala kúsoček tmavého, červeného mesiaca.  Na malú chvíľočku sa vynosil z mrakov ... Tomu sa hovorí smola ...   práve dnes mraky na nočnej oblohe ...
Pozdravuje  vaša Laura ♥

štvrtok 26. júla 2018

Bruschetta

Tak toto sú teraz moje každodenné raňajky ...  Bruschettu mám veľmi rada a nikdy sa mi nezunuje ... Pripraviť ju, je veľmi jednoduché.   Múdra Wikipédia vraví, že Bruschetta je zapečený alebo opečený chlieb, na ktorom sú paradajky, bazalka, cesnak. Pôvod tohoto jedla je známy najmenej z 15. storočia, pochádza zo stredného Talianska. Bruschetta zvyčajne slúži ako raňajky alebo predjedlo.

 Receptov je veľa ... ale ja som chcela pravý taliansky ...  Tak som si našla recept podľa Riddiho . Itala v kuchyni.  Je úplne jednoduchý a budeme potrebovať :  (množstvá podľa vášho uváženia)

Hrianky
cesnak na hrianky
rajčiny
olivový olej extra virgin
čerstvú bazalku
soľ, mleté čierne korenie




Rajčiny nakrájame na štvrťky a zbavíme je semienok. Dužinu nakrájame na kocočky 
a v míse premiešame s olivovým olejom. Bazalku natrháme na malé kúsky 
a pridáme k rajčinám, dochutíme soľou a mletým korením.
Urobíme hrianky,  najlepšie v hriankovači, alebo v rúre, potrieme cesnakom a namažeme rajčinovou zmesou,  zakápneme  olivovým olejom. Bruschettu môžeme ozdobiť i hoblinkami parmazánu alebo olivami.


 Kúzlo bruschetty spočíva v jednoduchosti a kvalite použitých surovín.  Tak, nech chutí aj vám ...
Zdraví  vaša Laura ♥
 

streda 25. júla 2018

206/365 Žatva

Ďakujem vám za milé komentáre v predchádzajúcom príspevku ...  potešili ...  :)

Každoročne, keď zahučia kombajny, vyberiem sa do polí ... je to pre mňa akýsi rituál, ktorý patrí k týmto horúcim dňom  ...  Fotoaparát  ide samozrejme so mnou ...   :)

Aj takto sa bavia  družstevníci pri Zvolene ... FOTO: SITA/PETER RUSKO

Majte sa fajn ...   vaša Laura ♥

utorok 24. júla 2018

205/365 Stretnutie

Je opäť horúco ... a ešte horúcejšie ...    Najlepšie mi je vnútri, v izbách obrátených na sever ... von do záhrady sa dostanem až v podvečer ... a sem - tam objavím aj takéto krásne monštrá ...

Čo ste možno o roháčoch nevedeli  :

Roháč veľký, predtým roháč obyčajný ... je náš najväčší chrobák a je chránený ...
Zaujímavé je, že tieto veľké chrobáky žijú veľmi krátko, najviac 3 mesiace. Počas tejto doby je ich hlavným záujmom nájsť si partnera a zabezpečiť vznik novej generácie.
Samček je oveľa väčší, má 3-8cm, zatiaľ čo samička len 2-5cm. Rozlišovacím znakom sú veľké parohy, ktoré má len samček, slúžia mu na zápasenie a vyzerajú strašne, no inak v nich má len málo sily na ublíženie. Samička má len drobné hryzadlá, ktoré sú ale silné a dokáže sa nimi prehrýzť cez kôru stromu až k šťave. A vraj aj uhryznúť, no nemyslím si, žeby boli natoľko agresívne. Väčšinou sa dva jedince rovnakého pohlavia neznesú na jednom mieste a vyháňajú sa navzájom.
Samička ... tú som mala vyfotenú dávnejšie ...
 Dospelé roháče sa živia rastlinnými šťavami, nektárom a šťavou z poranených listnatých stromov. Orientujú sa čuchom. Samčeky po párení umierajú, samičky po nakladení vajíčok.
Ich prirodzenými nepriateľmi sú ďatle, straky, jazvece, líšky a ježkovia, ktoré si na nich radi pochutia. No a najväčší nepriateľ je samozrejme človek.
Informácie som si vyhľadala, ale k fotkám celkom pasujú ... nie ?   :)))
Všetky vás zdravím ... vaša Laura ♥

pondelok 23. júla 2018

204/365 Jahody


Veľmi pekne vám ďakujem za komentáre v predošlom príspevku ... Každý jeden ma veľmi teší ... ♥

Stále rodiace jahody si neviem vynachváliť ...   Obdeň si natrhám za hrsť  pevných a sladkých jahôd ...  Viem, nie je to veľa, ale na maškrtenie to postačí ...   :)


A toto teplé a vlhké počasie im mimoriadne praje ...  ako vlastne všetkému v záhradách ...  :)

Nech sa vám vo všetkom darí  ... majte krásne dni ...
vaša Laura ♥

nedeľa 22. júla 2018

Točený slivkový koláč s makom

Aj dnes bol u nás kysnutý slivkový koláč ...  Našla som ho včera na nete a dnes ma už trnkalo ho urobiť ...   Katka s kamarátkami si ho pochvaľovali ...  hi hi ...


Budeme potrebovať :

350-400 g hladkej múky
2 lyžičky sušeného droždia
Štipku soli
60 g kr. cukru
150 ml teplého mlieka
100 g zmäknutého masla
1 celé vajce
1 žĺtok

na plnku:
100 g mletého maku
80 ml horúceho mlieka
1 lyžicu slivkového lekváru
1-2 lyžice brandy alebo rumu

50 g kr. cukru
polené  slivky

Urobíme kvások, zamesime cesto a necháme ho na teplom mieste vykysnúť.
Vykysnuté cesto preložíme na pomúčenú pracovnú dosku a rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika .Obdĺžnik by mal mať rozmery asi 30×40 cm. Pozdĺžne rozrežeme na 3 pásy .
Na náplň zabaríme mak horúcim mliekom. Pridáme ostatné prísady na náplň, necháme vychladnúť a potom náplň navrstvíme do stredu každého pásu. Stočíme, vďaka čomu nám vzniknú  dlhé šúľky s náplňou uprostred.
Pripravíme si  formu, ktorú vymastíme maslom. Jednotlivé šúľky stočíme do formy tak, aby nám vytvorili tvar akéhosi slimáka. Do medzier medzi rolkami uložíme slivky prekrojené na polovice. Vložíme do vyhriatej rúry a pečieme pri teplote 175 stupňov asi 50 minút. Keď je koláčik na povrchu zlatistý, vyberieme ho z rúry, posypeme práškovým cukrom a keď vychladne, môžeme servírovať.
 
A po vychladnutí môžeme podávať ...   :)

Prajem dobrú chuť ... 
Majte pekný a úspešný týždeň ... vaša Laura ♥




sobota 21. júla 2018

202/365 Krátko zo života

Opäť bude teplá zima ... žiadna meluzína za komínom,  polmetrové záveje ani vŕzganie snehu  pod našimi topánkami ...  a že ako to viem ?   Pozbieraná cibuľa nemá temer žiadne šupky.   Rovnako ako po minulé roky.  
Je to "predpoveď" našich starých materí ...  čím viac šupiek cibuľa má, tým bude tuhšia zima ...   celkom to vychádza ...  :)


Požiadala som môjho muža, aby mi urobil rámiky na vyšívané obrázky ...  že dobre ...  a tým to asi skončilo ... :(   uvidíme ...

Pred našim obchodom boli vždy  štyri kontajnery ... dva na sklo, dva na komunálny odpad ... Fungovalo to ...  A potom   to nejaký chytrák  vymyslel inak ...   Teraz tam máme tri kontajnery na sklo ...  ľudia do každého hádžu všetko ...    nech žije separácia ...

Alebo, čo ma totálne rozčuľuje a hlava mi to neberie :  Máme chatu v lese, je to chatová oblasť ... na odpad máme veľký kontajner, ktorého odvoz stojí nemalé sumy.  To, že z Prievidze tam vozia odpad  firmy aj súkromníci, na to sme si zvykli ... ale že samotní chatári do kontajnera hádžu pohrabané lístie, odpílené konáre stromov mi dvíha žlč ...  no, asi to majú jednoduchšie, ako tento prírodný odpad odviezť na fúriku  za plot, do lesa ... alebo spáliť v ohnisku ...

no, len toľko som chcela ...

pozdravuje vaša Laura ♥




piatok 20. júla 2018

201/365 Škrečkovanie

Počas týchto dní stále niečo mrazím, zaváram ...  Momentálne spracovávam  slivky a ringlóty ...  Slivky sa tento rok mimoriadne vydarili, je ich veľa sú sladučké a ani jedna červivá ... Radosť s nimi pracovať.  Dnes som robila kompót.  Ja to tak narýchlo ... napchať do pohárov, pridať do každého pohára 2-3 lyžice cukru, zopár klinčekov, škoricu ... a zaliať vodou rovno z vodovodu.  A dám sterilizovať,  len aby voda zovrela a víčko chytilo ...  Nie ako moja mamka kedysi ... najskôr uvarila sirup, ktorým ovocie zaliala a tiež dala do dunstu  ...  tak sa hovorilo sterilizácii ...  :)))  Ťažko bolo dopredu odhadnúť množstvo sirupu.

Minule v rozhlase rozprávali o zaváraní ovocia so soľou.  Žiadny cukor, iba soľ ...  Počuli ste o tom ?
Do pohárov dáme ovocie a pridáme soľ, len trošku medzi prsty. Zalejeme vodou priamo z vodovodu. Poháre dôkladne uzavrieme a necháme ich sterilizovať ako klasicky pri zaváraninách, teda v závislosti od druhu ovocia, čo je 5 až 20 minút. Soľ vytiahne z ovocia cukor asi po mesiaci, takže skôr neochutnávajte, aby ste sa nesklamali výsledkom. Ide o menej sladkú chuť, ale skôr vynikne prirodzená chuť ovocia.
Mala by som vyskúšať ... takto zdravšie ...  :)

Prajem vám krásne letné dni ... a už so slniečkom  a modrou oblohou ...
Vaša Laura ♥


štvrtok 19. júla 2018

200/365 Skoro o ničom

Práve končí dvestý deň v roku ...   letí to ...  ešte 165 a máme Silvester ...   že straším ?  no, možno trochu ...  Zatiaľ máme leto,  čas krásnych prázdninových dní a ja mám temetickú krízu ...  Tým, že blog píšem každý deň, a určite to nechcem porušiť,  prídu dni, keď fakt nemám čo  ponúknuť ...
Tak aspoň  niekoľko kvietkov z môjho archívu ...



Pre dnes aspoň toľkoto ... ďalšie zas nabudúce ...

pozdravujem ...   Vaša Laura ♥