piatok 30. marca 2018

89/365 Veľký piatok

Prajem vám príjemné prežitie veľkonočných sviatkov v kruhu rodiny a dobrých priateľov ... :)

Veľký piatok je aj dňom veľkého pôstu, ktorý sa dodržiava vo väčšine domácností ...  My sme dnes na obed mali žemľovku ...  :))
Ale nahliadnime spolu aj do slovenského zvykoslovia ... pohľadala som na nete  ...
Počas Veľkého piatku sa z domu nič nepožičiavalo, aby sa požičaná vec, či potravinový komponent nestal v rukách bosorky škodiacim nástrojom. Večer sa chodievalo do kostola na pašie.
V minulosti bol rozšírený zvyk umývania sa v tečúcej vode. Bývalo zvykom doniesť symbolicky z potoka trochu vody a umyť si v nej tvár. Umývanie vo vode na Veľký piatok sa považovalo za prevenciu pred kožnými chorobami a  toto robili najmä dievky, aby mali hladkú tvár, poistili si sviežosť a krásu na celý rok.
Ľudových zvykov sprevádzajúcich tento deň je veru dosť ....  napríklad niektorí ľudia sa zvykli na Veľký piatok strihať, aby im vlasy dobre rástli počas celého roka. Medzi staršie zvyky patrilo aj  sadenie a štepenie ovocných stromov - verilo sa, že sa dobre ujmú. V tento deň sa nesmela hýbať zem, čiže sa nesmelo pracovať na poli, pretože by sa nič neurodilo, tiež boli zakázané niektoré druhy domácich prác napríklad sa nezametalo, lebo by sa nevyliahli kurence, platil zákaz prať bielizeň, priasť, šiť. Všetky tieto vyššie spomenuté zákazy vychádzali z tradície spomienky na deň umučenia Ježiša Krista – preto sa veľký piatok považoval už za sviatok, kedy sa nemalo v domácnostiach robiť veľké upratovanie.  Ak mal nikto blchy najlepšie sa ich zbavil práve na Veľký piatok – skôr než vyšlo slnce bolo treba uvariť cesnak a potom vodou v ktorej sa cesnak varil sa vykropilo šatstvo, posteľ, umyl sa v nej človek, ktorý mal blchy.  Úkony, ktoré sa robili na Veľký piatok naznačovali tradičnú vieru v mimoriadnu moc Veľkého piatku, ktorá všetko uzdravuje a napomáha dobrému rastu a zdaru práce.

Títo dvaja usmievaví kamaráti mi robia radosť kedykoľvek sa na nich pozriem ...  :))

Tak ešte raz,  prajem všetkým krásne veľkonočné dni ...
Vaša Laura ♥

2 komentáre:

  1. Milá Lauro, máš tak nádherné kraslice. Obdivuji Tvou trpělivost a přesnost při jejich výrobě. Letos jsem také pekla svůj první mazanec. Doposud mně i sestře tradičně pekla naše maminka ( 86 let). Tak jsem si letos řekla, že vyzkouším sama a povedl se. M.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Lauro, ty ovečky jsou kouzelné, vykouzlily mi úsměv. A ty tvoje kraslice jsou úchvatné, ale to už jsem tady psala. Měj krásné sváteční dny.

    OdpovedaťOdstrániť