Zaslúžili sa oň sestry Caroline a Stéphanie Tatin, ktoré viedli po svojom zosnulom otcovi v Lamotte-Beuvron v údolí rieky Loire hotel.
Sestry sa raz počas prípravy klasického jablčného koláča zarozprávali s hosťom, zabudli pripraviť cesto a nechali jablkovú náplň na platni príliš dlho. Práve tak vznikli nečakane znamenité skaramelizované jablká, ktoré potom už len stačilo priklopiť cestom, upiecť a nový skvelý koláč bol na svete.
V Paríži bol koláč prvý krát podávaný v kaviarni Maxim, kde je špecialitou dodnes. Jeho podoba se rozšírila i o hruškovú či rajčinovú príchuť.
Budeme potrebovať :
asi 1 kg jabĺk (6 - 8 ks)
125 g masla
125 g kryštálového cukru
šťava z 1 citróna
cesto:
200 g hladkej múky
100 g masla
1 vajce
0,5 bal. prášku do pečiva
štipku soli
a 5 cl vody
Ošúpané jablká nakrájame na väčšie mesiačiky a v mise ich zalejeme šťavou z 1 citróna. Necháme chvíľu postáť. Zatiaľ si pripravíme cesto zmiesením všetkých surovín. Odložíme ho do chadničky.
Na panvici s kovovou rúčkou (alebo v nádobe, ktorú môžeme neskôr strčiť do rúry) si rozpustíme maslo, pridáme cukor a rovnomerne ho rozhrabeme na celé dno. Stíšime plameň a do tohoto základu poukladáme jablká. Najskôr vypuklým dole a potom do medzier vypuklým hore. Musia byť husto vedľa seba.
Pridáme plameň na stred a po 10 minútach jablká začnú voňať po celom byte. Po pätnástich minútach maslo začne bublať okolo jabĺk a cukor začne karamelizovať.
Rozvaľkáme si cesto na kruh o čosi väčší ako je priemer panvice. Po 15-tich minútach vyberieme jablká z rúry, prikryjeme ich cestom, okraje povtláčame dookola a v strede urobíme diery, aby mal kade unikať vzduch.
Vložíme späť do rúry a pečieme ešte 20 minút na 200 stupňoch. Potom vyberieme a necháme chladnúť asi 10 minút.
Nakoniec panvicu priklopíme tanierom (táckou) a švihom prevrátime. Koláčik je hotový ... :)
Podávame s kopčekom šľahačky.
Jé, no to není fér, takhle v noci mi dělat chutě:-))
OdpovedaťOdstrániť