nedeľa 22. apríla 2018

Púpavový olej

Jedným z dôvodov, prečo mám rada jar , sú tieto jasné púpavové kvety, ktoré v zelenej tráve svietia ako slniečka.  Nie je to však len krása, ktorá robí z púpavy jeden z najobľúbenejších symbolov jari – ide najmä o jej liečivé účinky!


Púpavy môžu byť konzumované v šalátoch,  robievala som z nich med a dávam ich aj do bylinkových čajov  ... známe sú jej účinky pri liečbe infekcií, žlčníka, pečeňových ochorení a tiež je známa ako významné diuretikum.
Viete, že táto rastlina je aj jedným z najefektívnejších prostriedkov na zmiernenie bolesti kĺbov a svalov? Bolo preukázané, že protizápalové vlastnosti kvetov púpavy pomáhajú pri liečbe artritídy, dny, eliminujú kŕče a  tiež bolesti hlavy spôsobené krčnou chrbticou. Vyrobiť si púpavový olej nie je žiadna veda, zvládnete to za pár minút.

Budete potrebovať kvety púpavy nazbierané za suchého počasia a  rastlinný olej (oleja by malo byť toľko, aby zalial všetky hlávky) – čím kvalitnejší je olej, tým lepšie. Odporúčajú sa za studena lisované oleje, ak však výsledný olej chcete používať len na vonkajšie použitie, stačí vám aj obyčajný kuchynský olej.
Nazbierané hlávky púpavy vložte do čistého pohára a zalejte olejom tak, aby všetky boli ponorené ...
Pohár položte na slnečné miesto a nechajte 3 týždne lúhovať.
Hneď ako kvety začnú hnednúť, pretlačte olej cez gázu do sterilizovanej fľaše z tmavého skla.
Uchovávajte liečivý olej na tmavom chladnom mieste.
Tento extrakt z kvetov púpavy pomáha pri ochoreniach pečene a žlčových kameňoch, pomôže so zápchou, ale aj gastritídou a ďalšími problémami s tráviacim traktom. Dajte si 1 polievkovú lyžicu 3x denne pred jedlom.
Pri bolestiach kĺbov si natierajte bolestivé miesta olejom 2-3 x denne (tento olej má zároveň aj analgetický účinok). Olej sa môže použiť aj do šalátov – budú mať naozaj výnimočnú chuť.Prajem vám krásny aprílový týždeň ...
Vaša Laura ♥
6 komentárov:

 1. Lauri, o púpavovom oleji som teda ešte nepočula. Naložím trošku a uvidím, aká bude chuť. Dík za tip. Maj sa krásne. D. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zvyknem si robiť maceráty z rôznych byliniek, ale púpavový olej som zatiaľ nerobila. Asi vyskúšam, lebo púpava má naozaj veľa liečivých vlastností a pomáha na rôzne zdravotné problémy. Vďaka za tip.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Lauro, také jsem tento recept neznala. Určitě vyzkouším. Dík. Marie

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Lauri,
  medík robievam a veľmi nám chutí, ale olej nepoznám, takže dnes zbieram púpavu :-)
  Ďakujem za tip.
  Maj sa pekne, pá

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Vidím, že stále se mám co učit. Myslela jsem si, že slovenština není pro mne problém. Vždyť jsem generace, která se s ní setkávala denně např. při televizních novinách, televizních pondělcích s bezvadnými inscenacemi. A já najednou nevěděla, že púpava je česky pampeliška neboli smetanka :-).
  Med jsem dělávala, olej ne. Ten zkusím.Ale až vykvetou. Zatím u nás zahrada se sluníčky není.
  Hezký den!
  Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Akože medík z púpavy (s názvom môj muž-včelár nesúhlasí, preto akože) som pradávno robievala, ale o tomto oleji som zatiaľ nepočula. Tak len nech rozkvitne :-)

  OdpovedaťOdstrániť