streda 6. marca 2019

Popolcová streda

Popolcová streda  je v rímskokatolíckom liturgickom kalendári prvý deň pôstneho obdobia. Jej termín pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou.  Ako  rátam, tak rátam, štyridsať dní do Veľkého piatku mi nijako nevychádza. Pátrala som a zistila, že do týchto 40 dní sa nepočítajú nedele.  Preto v praxi pripadá Popolcová streda na 46. deň pred Veľkonočnou nedeľou.  
Učím sa celý život ...  hi hi  ...
Takže, dnes to bolo u nás na pôstnu  nôtu.  Niežeby sme nič nejedli ...  boli sme celý deň bez mäsa ...
Pre mňa žiadny trest, žiadne odriekanie ...   Celkom by sa mi hodil  i ten celodenný pôst.


Mali sme na obed bryndzové pirohy  ... hojne posypané praženou cibuľkou a s kyslou smotanou ...  A pretože sme boli na kontrole u lekára, boli zo supermarketu ...   :)
V rozhlase som počúvala reláciu o tomto pôstnom období ... že ľudia by si mali odopierať to, čo majú,  alebo čo robia radi ...  Na to ja nie som ... Asi som sebec, ale odopierať si  niečo čo mám rada,  nevidím v tom zmysel v dnešnej dobe ...   Aj keď historický zmysel tohoto  odriekania poznám.


A ako ste s pôstom vysporiadané vy, milé blogerky ...
Prajem vám teda krásnych 46 predveľkonočných dní ... :))
vaša Laura ♥
8 komentárov:

 1. Abych pravdu řekla, tak předvelikonoční půst si nějak nepřipouštím. :-) Ale na jaro a Velikonoce se těším.
  Hezký den, Lauri!
  Hanka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hani, ja rovnako ... aj keď Vianoce mám oveľa radšej ... Veľkú noc trávime zväčša v jarnej prírode ... Maj sa dobre ... L.

   Odstrániť
 2. Laury, to jídlo vypadá skvostně. Měj pěkný den.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Marti, ďakujem ... ako z mrazáku ... ale mám vyskúšanú značku a sú naozaj dobré ... proste rýchlovka, keď treba ... pozdravujem ... L.

   Odstrániť
 3. včera jsme symbolicky měli nudle s mákem, ale nějak moc půst neřeším.... na jaro se ale také těším. \pěkný den Dana

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som kdesi čítala, že to je typické jedlo popolcovej stredy ... ale u nás sa nejedáva ... Slíže s makom robievam občas mužovi, keď dostane chuť na sladký obed ... ja mám radšej s tvarohom ... :) Danka, maj pekné, jarné dni ... L.

   Odstrániť
 4. Lauri, vypadají lákavě :) My měli maso, nějak jsem si první postní den ani neuvědomila...
  Měj prima dny, Petra

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Stáva sa ... :) a myslím, že v dnešnej dobe to vôbec nie je dôležité. Ja dodržiavam tento bezmäsitý pôst len ako tradíciu našich predkov. Som zástancom zachovávania zvykov a obyčajov počas sviatkov ... aby naši potomkovia nezabudli ... hi hi Peti, pozdravujem ... L.

   Odstrániť