streda 5. septembra 2018

248/365 Kompozícia

Veľmi  pekne všetkým ďakujem za komentáre v predchádzajúcom príspevku ...  Teším sa z každého vášho slovka ... :)

Dnes chcem pokračovať v mojich amatérskych radách o fotografovaní ...  a budem sa venovať kompozícií - pravidlu tretín.


Všetci chceme, aby naše fotky vyzerali dobre, aby sa na ne dobre pozeralo ...  Preto je dôležité, dať si pozor, ako umiestnime fotografovaný objekt. Ako ho budeme komponovať.
Najzákladnejšie kompozičné pravidlo, je pravidlo tretín.  Je jednoduché a veľmi účinné.  Začínajúci fotografi často umiestňujú hlavný objekt  priamo do stredu fotografie. Je to prirodzené, tak funguje ľudský zrak. Takáto kompozícia však býva väčšinou nudná, statická, nezaujímavá.
Oveľa lepšie bude fotka vyzerať, keď hlavný objekt umiestnite do jednej tretiny .


Fotografovanú scénu si pomyselne rozdeľte na tretiny vo zvislom, aj vodorovnom smere, alebo vám ho ukáže fotoaparát. Niektoré fotoaparáty majú možnosť zobrazenia pomocnej kompozičnej mriežky, najčastejšie práve tretinovej.  Na priesečníkoch čiar sa nachádzajú uzlové body.  Do uzlového bodu som umiestnila oko jašterice, práve do týchto bodov sa snažte umiestniť dominanty krajiny,  fotografovanú osobu, pri portréte oko  a podobne.


 Štúdie ukázali, že človek "číta" fotku z ľavého horného rohu smerom do pravého dolného rohu, z tohto dôvodu umiestnenie objektu do ľavého horného rohu spôsobí okamžité zaujatie oka diváka, ale nie nadlho, pretože oko pokračuje v čítaní smerom dole. Ak chcete diváka zaujať najviac, umiestnite hlavný objekt do pravého dolného priesečníka čiar.No, ale pravidlá sú na to, aby sa porušovali ... však ... 
Takže, aj stredová kompozícia má vo fotografii svoje pevné miesto. Volená musí byť však cielene. Fotograf musí vedieť, prečo ju uprednostnil pred inými kompozíciami. Preto sa stredovej kompozícii nevyhýbajte, len vždy zvážte, či by nebola lepšia iná kompozícia.


Tak, k tejto téme aspoň  toľko... dalo by sa popísať oveľa viac,  možno nabudúce ...   :)
Vsetky fotky su z mojho archivu...

pozdravuje  vaša Laura ♥


10 komentárov:

 1. Sú to veľmi poučné a užitočné rady,teším sa na pokračovanie.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásne fotky Lauri,
  všetky sú Tvoje?
  Pekný dník, pá,
  A.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Lauri, díky za fajn tipy, prosíííím, pokračování :o)
  Pohodové zářijové dny plné dobrého světla.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hanka aj ja dakujem za odozvu... Pokusim sa pokracovat... :) pekny dnik.

   Odstrániť
 4. Ahoj, Laura :) Teší ma, že si sa podujala popísať pravidlá fotografovania, sú to pre mňa užitočné rady, pretože s fotením nemám vôbec skúsenosti a rada by som si v budúcom roku zdokumentovala, čo mi kvitne v záhrade v jednotlivých mesiacoch. Tak sa teším, že vďaka tvojim návodom mi to pôjde ľahšie s oveľa lepšími výsledkami,:) pretože doteraz som všetko fotila len na stred :)
  Prajem príjemný večer :) Maja z Bytče

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Majka ďakujem ... Teší ma, že moje články niekomu pomáhajú ... plnia svoj účel ... Budem ti veľmi držať palce aby sa tvoje fotočky vydarili ... Prajem ti krásne dni ... L.

   Odstrániť
 5. Ďakujem ešte raz za dobré rady, tie fotky sú nádherné. Kvietky som sa snažila tiež tak odfotiť, ale mne to nejde. Už som šomrala na môj foťák, ale chyba je určite vo mne 😆 Tak sa aspoň vytešim tvojimi fotkami 💗
  Maj sa krásne a teším sa na ďalší článok

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Krásný dobrý večer, milá Klauri,
  Tento příspěvek mně a nejenom mně moc potěšil!!!
  Vy už jste daleko ve predu,Vaše fotografie jsou umelecke vytvory!!!!
  Není to jen o vybavení,ale je třeba oko a ten spravny cit a pohled na věc,kterou fotime!!!
  Já Vás sama drive prosila o tohle tema!!! Jste báječná , a my moc vdecne,že se s námi ráda podelite o dve zkušenosti, dovednosti!!!
  Jeste jednou moc dekuji za nas všechny, které se vzdy těšíme na kazdy Váš příspěvek a krásné fotografie!!!
  Přeji krásné dny,plně zdravíčka a slunicka!!!
  Danka

  OdpovedaťOdstrániť