štvrtok 31. októbra 2013

Ako sme robili sushi ... domáci bar





SUSHI– tradičné japonské jedlo z ryže ochutenej octovou omáčkou, plátkov morských rias nori a surových rýb (tuniak losos, makrela) a ikier, plodov mora (krevety, chobotnice, kalamáre, ježovky, kraby), zeleniny (uhorka, mrkva, avokádo), ale aj tofu alebo húb (šiitake).


Synko prišiel domov s otázkou  ...  „mamo, jedla si už sushi ?“   No, musím sa priznať, že vždy som obdivovala kúsky esteticky naservírované na ešte estetickejčom tanieri ... ktoré boli krásne farebné a lákali na ochutnanie ... Ale nemala som príležitosť na konzumáciu,  ba ani odvahu na experimentovanie v domácich podmienkach ...   A syn, čo by človek moderný, je  pomerne častým návštevníkom  sushi barov u nás i v zahraničí ... 
Takže, v rámci gastronomického vzdelávania nakúpil prepotrebné suroviny a pomôcky a prišiel s tým domov ... a tiež s tou otázkou ...  „no, nejedla“  zaznela moja odpoveď.  
Tak teda ideme na to ... Najskôr urobíme ryžu. Dobrá ryža, je základ dobrého sushi.   Preto jej venujeme patričnú pozornosť ...   Tieto suroviny budeme potrebovať :   ryžu na sushi,  ocot, hnedý cukor, morskú soľ.
 Ryžu 500g. najskôr treba poriadne premyť ... aspoň 7x, pokým nie je voda čistá. Potom ju zalejeme vodou v pomere 1 diel ryže, ku 1,5 dielu vody.  Čo najrýchlejšie ju privedieme k varu.  Nemiešame !!!!!  Na slabom ohni  varíme pomaly 10 minút.  Potom hrniec odstavíme a necháme ešte 10 minút dôjsť.  Vtedy je ryža dostatočne lepkavá, nie je rozvarená, ani tvrdá ...
Medzitým si uvaríme nálev :   Na toto množstvo ryže dáme zvariť   6-7 pl octu     2pl a hnedého cukru a pol cl soli. Nálev necháme vychladnúť.

Ryžu po desiatich minútach preložíme do plytkej a širšej misky,  miešaním ju postupne ochladzujeme a prilievame nálev.  Ale o tom mám predsa zvlášť príspevok ...   :)

Takže, správne pripravenú ryžu už máme,  synko pripravil  ďalšie suroviny. 
Filet z lososa, ktorý bolo treba najskôr stiahnuť z kože.  Potom ostrým nožom nakrájal tenučké plátky naprieč vlákna – tie budú na Nigiri a potom nakrájal dlhé kúsky s priemerom štvorca  - tie pôjdu do Maki.

  







A začalo samotné skladanie, stáčanie, balenie krájanie ...  Musím uznať, že mu to išlo od ruky,  na to že  sushi robil prvýkrát dopadlo to veľmi dobre ...



NIGIRI : 
 Vodou navlhčenými rukami vytvarujte ryžu do pevných valčekov pravidelných tvarov. Na ryžu teba silno tlačit tak, aby sa valčeky neskôr nerozpadávali.
Plátok ryby zo spodnej strany jemne potrite s wasabi pastou a položte na pripravený valček ryže.
Posypeme sezamom, pažítkou.










MAKI :

Plátok morskej riasy položte na bambusovú sushi rolku a vodou navlhčenými rukami naneste vrstvu ryže.
Pri nanášaní si na spodok riasy priložte prsty, aby ste ryžu naniesli tak, že na spodnej strane riasy bude ryža až po okraj a na vrchnej strane cca 1 cm od okraja.
Do stredu ryže položte pripravené ingrediencie a s pomocou bambusovej rolky postupne zrolujte.
Na bambusovú rolku po prvom preložení dobre zatlačte, tak aby maki rolka bola po zrolovaní tvrdá a nerozpadávala sa.


 Rolku maki jedným rezom prekrojte na polovicu, dve polovice rolky k sebe priložte a opäť prekrojte na tri časti. 


Potom treba všetko pekne naaranžovať,  položiť na stôl spolu s miskami naplnenými  pripravenou omáčkou.
Tú si urobíme zmiešaním kúska  wasabi pasty  (podľa chuti ... je štipľavá) a sojovej omáčky ...
Sushi zajedáme nakladaným zázvorom.



 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára