štvrtok 31. marca 2016

Polievka z medvedieho cesnaku

Nikdy som ju nerobila, nikdy som ju nejedla ...  Nevedela som, ako má vyzerť, tušila som, ako má chutiť ...  Tak som prebehla niekoľko receptov na nete a vytvorila si z nich vlastnú verziu.   Manžel bol najskôr skeptik ... vraj toľko zelenej hmoty ... bude to brydké,  silné ... nebude sa to dať jesť ... naložil si opatrne ...  Chuť a jemnosť polievky nás prekvapila ...  bola vynikajúca ... 


Budeme potrebovať :

Medvedí cesnak ... 3 hrste
cibuľu
kúsok masla, olej
2-3  zemiaky
1,2 litra zeleninového vývaru
mlieko, alebo smotana podľa chuti
muškátový oriešok
kúsok masla na zjemnenie

Do hrnca som dala trochu masla a oleja, orestovala som na ňom cibuľu, po chvíli aj na kocky nakrájané zemiaky.  Zaliala som ich zeleninovým vývarom a varila, kýmnezmäknú ...
Kým sa zemiaky varili, nakrájala som listy cesnaku ... toto je jedna hrsť ... :)
Keď zemiaky zmäkli, pridala som do polievky nakrájaný cesnak a necháme prevrieť.
Potom som všetko ponorným mixérom rozmixovala dohladka,  priliala mlieko,  (kto chce, pridá smotanu na varenie ... neudávam množstvo, každý si polievku zriedi podľa seba ... ) ochutila som to strúhaným muškátovým orieškom. Necháme prevrieť a máme hotovo ... Nakoniec som polievočku  zjemnila kúskom masla. Kto použije smotanu, maslo už nepridáva ...
Podávame s opečeným chlebom alebo pečivom.
Prajem vám dobrú chuť ...
Vaša Laura  ♥



utorok 29. marca 2016

Boli sme na medveďom cesnaku ...

V nedeľu bol krásny deň ...  veľkonočný, slnečný, teplý ...  úplný opak zamračenej soboty ...  S Katkou  sme boli v Bratislave.  Prišiel čas aj na jarnú prechádzku spojenú so zberom medvedieho cesnaku.  Veď je jeho sezóna, treba si doplniť  zásoby.
Vybrali sme sa teda k Veľkému Draždiaku.   Je to pekné, veľké jazero v centre Petržalky s prekvapivo čistou vodou ... 
Najskôr sme sa prešli okolo vody a potom sme zamierili do blízkeho lesíka.
Všade kde sa pozrieš je medvedí cesnak ...
Stačí sa len zohnúť a hneď máš plnú tašku ...
Cestou domov bolo stále čo fotiť  ...

Cesnaku bolo veru neúrekom ... 
Uvarila som z neho polievku (recept bude), zamrazila som si zásobu na zimu a urobila obľúbené pesto.  Recept TU .
Ďakujem za nahliadnutie a prípadné komentáre ...  :)
Vaša Laura  ♥









piatok 25. marca 2016

Veľkonočná ...

Studená vodička, farebné vajíčka, koláčik makový, korbáčik vŕbový. Dobrej šunky, mnoho vajec, k tomu ešte chleba krajec. Do pohára vínečka, k tomu veľa zdravíčka.

Keď jarné kvety kvitnú a slnko teplo hreje, tak príroda svoju náruč každému dopraje. Želáme Vám krásne Veľkonočné sviatky a radosť z každého prežitého jarného dňa. 



Laura s rodinou ... 

utorok 22. marca 2016

Pravé domáce maslo

Už ste sa niekedy zamýšľali nad pôvodom masla?


 Všetko to začalo v štvrtom tisícročí pred našim letopočtom v Ázii. Tamojšie kočovné kmene sa premiestňovali z miesta na miesto s poriadnymi zásobami mlieka. Nerovná hrboľatá cesta spôsobovala otrasy koča v takej miere, že mlieko v taškách a vakoch začalo na povrchu peniť a vytvárať tak smotanu. Tá sa vďaka zhode náhod a hlavne pretriasaním zrazila na prvé maslové hrudky. Ázijské kmene si po čase osvojili metódu výroby masla a ostatných mliečnych výrobkov a svoje majstrovstvo tak šírili ďalej na západ. Asi netreba pripomínať ako veľmi si vážilo maslo indické obyvateľstvo vyznávajúce hinduizmus, v ktorom je krava posvätné zviera.

Ľudia boli z „objavu“ masla takí nadšení, že sa snažili osvojiť si jeho výrobu v rôznych civilizáciách. Vďaka tomuto nadšeniu začali postupne vyvíjať nástroje na mútenie masla. Prvý sa pripisuje starovekej sumerskej civilizácii, ktorá je v dejinách známa práve svojou technologickou vyspelosťou a rôznymi objavmi. Postupne sa tieto nástroje vyvinuli do podoby dnešnej zbušky, maselnici, mútovníka, bodenky, alebo aj dbánka. Nedajte sa však zmiasť. Všetky tieto názvy pomenúvajú jednu a tú istú vec, ktorú máte možno niekde na povale, alebo ju obdivujete u babky niekde na dedine.
Zdroj:  valchshop.sk
Ja som mala  v chladničke veľký pohár nepasterizovaného mlieka z družstva ...  vytrvorila sa mi na ňom dosť veľká vrstva smotany ... (na fotke je po nej iba stopa)
 Kdesi na nete som videla domácu, činžiakovú výrobu masla ... teda nie v maslenici.  Tak som to skúsila ... smotanu som dala do šľahača a zapla na najvyššie otáčky.  Najskôr vznikla hustá šľahačka ...
Potom som pokračovala v šľahaní, až kým sa smotana nezrazila ... Oddelilo sa maslo od srvátky ... Maslo som pozbierala do misky.
V šľahači ostala len srvátka ...  
Maslo som potom povymývala v studenej vode od zbytkov srvátky a uložila do chladničky ...
Získla som maslo vynikajúcej chuti bez zbytočných éčok.  Mali sme skvelé raňajky ... :)

Ak nemáte prístup k väčšiemu množstvu mlieka priamo "z dvora", môžete si vyrobiť maslo z dvoch šľahačkových smotán  30-33 % ...
Viem, finančne sa to neoplatí ... ale ten pocit, že ja si dokážem vyrobiť maslo sama, je na nezaplatenie ...  :)
Vaša  Laura  ♥

sobota 12. marca 2016

Losos na grile s bylinkovou omáčkou

Mám na blogu už niekoľko receptov z lososa  :  TU, TU a TU.   Jeho príprava je  jednoduchá a rýchla ...  Dobré a kvalitné mäso nepotrebuje zložitú prípravu s množstvom ingrediencií.
Dnes som ho pripravila na masle a urobila som základnú bešamelovú omáčku obohatenú o čerstvú pažítku ...  Bylinky môžete použiť podľa vlastných zásob a chutí ... 



Pre dve osoby budeme potrebovať :

350 - 400 g  filet z lososa
kúsok masla
soľ, korenie
na omáčku :
šľahačkovú smotanu
1 PL hladkej múky
maslo
soľ, korenie
trošku cukru
nasekanú pažítku
1 lyžičku dijonskej horčice 

Filet z lososa kúpený v supermarkete som prekrojila na dve časti, nasolila, nakorenila som ho a nechala chvíľu postáť.
Medzi tým som urobila omáčku :
Na rajničke som zohriala trochu masla, opražila na ňom zarovnanú lyžicu hladkej múky a po chvíli som to zaliala smotanou.   Smotany dáme najskôr menej,  aby omáčka nebola veľmi riedka ... radšej pridáme, ak bude treba.   Po prevarení a zhustnutí som omáčku ochutila soľou, trochou cukru, lyžičkou horčice a citrónovou šťavou.   Nakoniec som pridala nadrobno nakrájanú pažítku.

Lososa som potom opečiekla na masle na grilovacej panvici zo všetkých strán, na tanieri ho prelejeme omáčkou a podávame ... najlepšie s varenými  zemiakmi a šalátom.


Prajem  dobrú chuť ... Vaša Laura  ♥

piatok 4. marca 2016

Kysnuté lokše so syrom a maslom

Našla som tento recept na nete ... zapáčil sa mi a vyskúšala som ho ...  dnes na obed ... ku kyslej šošovici ...  Lokše sa pečú na suchej panvici ... nevysmážajú sa, nenasiaknu olejom.  Chutili nám ...


Budeme potrebovať :

500 g  hladkej múky
250 ml  vlažnej vody
30 g  kvasníc
1 KL cukru do kvásku
1  vajce
4 PL  bieleho jogurtu
4 PL oleja
1 KL soli
štipku razce
maslo ma potretie
na plnku:  300 g strúhaného syra, 1 vajce, cesnak



  1. 100 ml vody ohrejeme, pridáme  droždie a cukor. Premiešame a necháme 10 minút na teplom mieste  postáť.
  2. Múku prosejeme do misy, pridáme olej, jogurt, vajíčko, vlažnú vodu, soľ a nakoniec pridáme aj kvások. Zpracujeme hladké cesto, které necháme kysnúť na teplom mieste asi 1 hodinu. 
  3. Syr postrúhame, zmiešame s vajcom a prelisovaným cesnakom.


Na pomúčenej doske vykysnuté cesto premiesime,  rozdelíme na 8 kúskov.  Každý z nich vyvaľkáme do kruhu, uložíme syrovú plnku.
Plnku zabalíme ...
A opäť vyvaľkáme na tenko.
Opekáme z oboch strán na suchej panvici ...
Vrch potrieme maslom a podávame ...
Prajem vám dobrú chuť ...
Vaša Laura ♥