štvrtok 25. septembra 2014

Slaný koláč s hruškami a plesňovým syrom

Tento rok sa hrušky na strome nechcú udržať.  Ako dozrievajú, padajú k zemi a aby nepohnili, sem-tam z nich dačo upečiem ... Minule ma na nete zaujal tento slaný koláčik ... tak som ho dnes urobila ... Je jednoduchý a rýchlo hotový ...  Ale poviem vám ... je vynikajúci ...  :)))  skúste, určite si ho obľúbite ...


Budeme potrebovať :

1 lístkové cesto
hrušky ... cca 1 kg
3 veľké vajcia
1 kelimok kyslej smotany
150 - 200 g plesňového syra (Niva)
soľ

Lístkové cesto vyvaľkáme na veľkosť plechu (väčšieho) a uložíme ho na pečiaci papier. Okraje cesta  povyťahujeme hore . Naň  husto poukladáme očistené a na mesiačiky nakrájané hrušky.
Vajcia zmiešame s kyslou smotanou, trochu prisolíme.
Rovnomerne vylejeme na hrušky a na vrch pomrvíme syr. Môžeme skombinovať viac druhov syra.
 
Pečieme v dobre vyhriatej rúre ... 200 stupňov, 35-45 min. Kým nezíska takúto peknú farbu ...  :)
Je dobrý teplý, ale na studeno je vynikajúci, šťavnatý ...   Prajem dobrú chuť.  :)


streda 24. septembra 2014

Jeseň

Tak ju tu máme ... Leto - neleto, utieklo akosi prirýchlo ... Ale tento rok, aj s minulými Vianocami, je celý pomýlený ... všetko je naopak, pravidlá prírody akosi nefungujú. A človeče, ty sa prispôsobuj. Ty si to všetko zavinil. Nie, nechcem toto moje zamyslene orientovať na ekológiu ... pocity sú dôležité ...
Mnohí ľudia nemajú jeseň v láske ... no ja ju milujem. Viac ako horúce leto. Jeseň má mnoho tvárí, vyčarí v nás aj mnoho pocitov.  Vždy je na čo sa tešiť.  Na krásne, slnkom zaliate dni, prehriate jeho lúčmi, ktoré sa predierajú cez sfarbené listy stromov. A tých farieb je veru neúrekom.  Je to vďačné obdobie pre fotografovanie ... Ale teším sa aj na fúkanie vetra, ktorý tie listy zo stromov pozhadzuje a pohráva sa s nimi v ovzduší ... No a potom nastanú aj dni sychravé ... najskôr sú to len zarosené hmlisté rána, kedy sa v skorých slnečných lúčoch trbliecu kvapky rosy v pavučinách.  Neskôr sa hmla vôbec nezdvihne a drží sa pri zemi po celý deň ...  Nastáva čas domácej pohody, kedy sa zachmuchlíme do deky, uvaríme dobrý čaj a zapálime voňavú sviečku ... A nemusí byť ani voňavá. :) Do ruky chytíme ručnú prácu, či dobrú knihu a zas nám je príjemne.  Potom sa už všetci zas tešíme na advent ... :))))))
Milé blogerky, prajem vám prekrásnu jeseň, užite si ju všetky v zdraví a v teple aj so svojimi rodinami.  ♥



utorok 23. septembra 2014

Králik pečený na víne s cesnakom a bylinkami

Zajace nechováme a tak sa u nás na tanieri objaví naozaj len zriedka ... Ako tento ... bol darovaný a chutil výborne ... Príprava je ako u väčšiny pečeného mäsa veľmi jednoduchá ...  :)


Budeme potrebovať:

králika - očisteného odblaneného
dobré biele víno na podlievanie
údená slanina 
cesnak
čerstvé bylinky - majorán, timián
soľ,  celé nové a čierne korenie, bobkový list

Králika naporcujeme, nasolíme, kúsok slaninky nakrájame na kocky, opečieme ju a vo výpeku opečieme aj kúsky králika, aby sa zatiahol ... Uložíme ho do pekáča, zalejeme výpekom. Neočistený cesnak prekrojíme naprieč a pridáme ku králikovi. Čím viac cesnaku, tým lepšie ... má vynikajúcu chuť taký upečený.
Vhodíme bobkový list a korenie, králika obložíme nakrájanou slaninkou, pridáme bylinky, podlejeme vínom a prikryté šupneme do rúry vyhriatej na 200 stupňov.
Ja som hruď naplnila mletým mäsom ochuteným ako na fašírky.
Pomaly pečieme, počas pečenia polievame a podľa potreby prilievame víno.  :)  Samozrejme dožičíme aj sebe a partnerovi.   :)))))))
Keď je mäsko mäkké, odkryjeme a zapečieme do červena ... pozor ... nenechajte mäso vysušiť ... nemá kožu ako kuracina či iná hydina ...

Podávame s ryžou, či zemiakmi v rôznej úprave a zeleninovým šalátom ...  Prajem dobrú chuť .... :)

nedeľa 21. septembra 2014

Tarte Tatin

História „La tarte des Demoiselles Tatin“, ako tento koláč nazývajú Francúzi, siaha až do sklonku 19. storočia.
Zaslúžili sa oň sestry Caroline a Stéphanie Tatin, ktoré viedli po svojom zosnulom otcovi v Lamotte-Beuvron v údolí rieky Loire hotel.
Sestry sa raz počas prípravy klasického jablčného koláča zarozprávali s hosťom, zabudli pripraviť cesto a nechali jablkovú náplň na platni príliš dlho. Práve tak vznikli nečakane znamenité skaramelizované jablká, ktoré potom už len stačilo priklopiť cestom, upiecť a nový skvelý koláč bol na svete.
V Paríži bol koláč prvý krát podávaný v kaviarni Maxim, kde je špecialitou dodnes. Jeho podoba se rozšírila i o hruškovú či  rajčinovú príchuť.


Budeme potrebovať :

asi 1 kg  jabĺk  (6 - 8 ks)
125 g  masla
125 g  kryštálového cukru
šťava z 1 citróna
cesto:
200 g  hladkej múky
100 g  masla
1 vajce
0,5 bal. prášku do pečiva
štipku soli
a 5 cl vody

Ošúpané jablká nakrájame na väčšie mesiačiky a v mise ich zalejeme šťavou z 1 citróna. Necháme chvíľu postáť.  Zatiaľ si pripravíme cesto zmiesením všetkých surovín. Odložíme ho do chadničky.
 
Na panvici s kovovou rúčkou (alebo v nádobe, ktorú môžeme neskôr strčiť do rúry) si rozpustíme maslo, pridáme cukor a rovnomerne ho rozhrabeme na celé dno. Stíšime plameň a do tohoto základu poukladáme jablká. Najskôr vypuklým dole a potom do medzier vypuklým hore. Musia byť husto vedľa seba.
Pridáme plameň na stred a po 10 minútach jablká začnú voňať po celom byte. Po  pätnástich minútach maslo začne bublať okolo jabĺk a cukor začne karamelizovať.
V tejto chvíli celú panvicu šupneme do rúry na 15 minút.
Rozvaľkáme si cesto na kruh o čosi väčší ako je priemer panvice.  Po 15-tich minútach vyberieme jablká z rúry, prikryjeme ich cestom, okraje povtláčame dookola a v strede urobíme diery, aby mal kade unikať vzduch.
Vložíme späť do rúry a pečieme ešte 20 minút na 200 stupňoch. Potom vyberieme a necháme chladnúť asi 10 minút.
Nakoniec panvicu priklopíme tanierom (táckou) a švihom prevrátime.  Koláčik je hotový ...  :)
Podávame s kopčekom šľahačky.





streda 17. septembra 2014

Bravčové stehno na smotane s haluškami

Manžel mi raz básnil o výbornom jedle, ktoré si objednal kedysi dávno (ešte ako slobodný mládenec ... a to už bolo fest dávno  :)))  ... )  v jednom salaši ... teda v reštike salašníckeho tipu :)))  .  Vraj to boli klasické zemiakové halušky a na tom kopa mäsa na kyslej smotanovej omáčke.  Veľmi mu to chutilo ... až tak, že sa pokúsil vymámiť od kuchárky recept ... Samozrejme, že nepochodil a na jedlo časom zabudol ... Až minule, keď som vyzvedala čo navariť, na čo má chuť, prišiel so svojou požiadavkou. Hľadali sme niečo podobné na nete ... a nič ... tak som sa pokúsila o vlastný výtvor. Halušky som ale urobila klasické ... z múky ...  A chutilo ... veľmi ...  :)


Budeme potrebovať:

1 kg  bravčového stehna
150 g  údenej domácej slaniny
väčšiu cibuľu
olej
1 šľahačkovú smotanu
soľ, trochu cukru a octu
bobkový list
celé čierne aj nové korenie
Na halušky:
400 g   hrubej múky
1 vajce
250 ml mlieka
soľ

Mäso nakrájame na rezne, ale nenaklepeme ich .... Iba z každej strany osolíme a okoreníme.  Necháme chvíľu postáť.
Potom ho sprudka opečieme na oleji, aby sa nám zatiahlo. Povyberáme na tanier. Vo výpeku osmažíme na kocky nakrájanú prerastenú slaninu, neskôr orestujeme aj cibuľu.
Na tento základ do kastróla vložíme mäso, pridáme bobkový list a korenie. Podlejeme troškou  zeleninového vývaru a dusíme do mäkka.

Kým sa mäso dusí, urobíme halušky:  Suroviny zmiešame a cesto cez haluškové sito nahádžeme do vriacej osolenej vody. Keď vyplávajú, vodu zlejeme, prepláchneme ich a v miske pokvapkáme olejom aby sa nezlepili.
 
 
No a keď je mäso už mäkké, vyberieme bobkový list a korenie (ja ho dávam do kovového vajíčka na čaj)  a zahustíme šťavu.  V šľahačkovej smotane rozhabarkujeme  asi 1 kopcovú lyžicu hladkej múky a vylejeme to na mäso. Necháme ešte prevariť, ak je treba zriedime vývarom a ochutíme 1 PL cukru a 1 PL octu.   A máme hotovo ...  :)
Potom už len servírujeme ......  Prajem všetkým dobrú chuť ...


pondelok 15. septembra 2014

Šalviový sirup

Šalvia je prekrásna bylinka ... má zvláštne listy ... chuťovo však až tak báječná nie je ...  :))))))  Čaj z nej chutí horko a také ja nemám moc rada. Ale na druhej strane je veľmi osožná ...
Šalvia pôsobí silne antibioticky pri ochoreniach horných dýchacích ciest, bolestiach v hrdle a angínach. Pôsobí protizápalovo na močové cesty, tráviace ústrojenstvo aj gynekologické orgány. Harmonizuje nervovú sústavu. V období prechodu, v malých dávkach znižuje potenie, zmierňuje návaly z tepla a búšenie srdca.
Čaj teda nemusím, ale sirup na zimu si robím už niekoľko rokov.


Budeme potrebovať:

500 g  kryštálového cukru
600 ml  vody
2 veľké hrste šalvie
1 citrón

Cukor zalejeme vodou a roztok privedieme do varu.  Šalviu nakrájame na kúsky a vhodíme do vriacej cukrovej  vody.  Chvíľku povaríme, potom odstavíme a necháme trochu vychladnúť.
Pridáme nakrájaný citrón a necháme cez noc vyluhovať.
Ráno roztok znovu zohrejeme, cez husté sitko scedíme a nalejeme do fliaš.  Dobre uzavrieme, zabalíme do deky a necháme pomaly chladnúť.
 

Šalvia lekárska je príjemne aromatický poloker s nádherne fialovými kvietkami. Hovorí sa, že keď Briti začali dovážať čaj z Číny, Číňania si šalviu cenili natoľko, že za jednu bedničku sušenej anglickej šalvie boli ochotní dať dve bedničky čaju.
Zaujímavosť: Názov šalvia pochádza z latinského slova salvere znamenajúceho "liečiť". V ľudovom liečiteľstve ju využívali kvôli jej antiseptickým a protizápalovým účinkom.

Ako Šalviový sirup pomáha:

Osoby bez zdravotných problémov sa po užívaní Šalviového sirupu cítia lepšie a pocítili aj mnoho ďalších pozitív.
  • má dezinfekčné účinky na tráviacu a vylučovaciu sústavu
  • podporuje regeneráciu organizmu
  • prispieva k zmierneniu potenia, ktoré je výsledkom nervových prejavov
  • pracovnej preťaženosti a nervozite