streda 3. augusta 2016

Nechtíková masť

O nechtíkovej masti sa hovorí ako o všelieku, preto by nemala chýbať v domácej lekárničke. Vyznačuje sa širokým záberom použitia, vynikajúcu prácu odvedie prakticky pri všetkých kožných chorobách. Natierať si ňou môžete ekzémy, akné, ale vďaka nej sa vám uľaví aj pri zápaloch žíl, kŕčových žilách a preležaninách. Má vaša stará mama na tele ťažko sa hojacu ranu? Siahnite po „nechtíku“, ale masťou potrite iba okraje poraneného miesta. Onedlho by sa jej stav mal zlepšiť. Robia sa vám často okolo nechtov otravné a bolestivé zádery, ktoré sa nechcú za nič na svete zahojiť? Potrite si ich nechtíkovou masťou. Pomáha aj proti plesni na nohách a jej zásluhou rýchlejšie blednú aj modriny.
Príprava je veľmi jednoduchá ...


Budeme potrebovať :

0,5 kg  bravčovej masti
asi 4-5 hrstí nechtíkových kvetov
aromatický olejček

Do väčšieho hrnca dáme stopiť masť ...
Do roztopenej a horúcej masti vhodíme nechtíkové kvety ...
Chvíľu ich popražíme a odstavíme z ohňa. Necháme odstáť do druhého dňa ...
Na druhý deň zmes opäť nahrejeme, chvíľu popražíme a odstavíme.    Na tretí deň zohrievanie zopakujeme, Masť scedíme cez plátno. Lyžicou dobre povytláčame ... Čistú masť môžeme prevoňať aromatickým olejčekom a naplniť do vhodných kelimkov ...
Necháme vychladnúť, dobre uzavrieme a skladujeme v chladničke ...

Ak si natierate rôzne boľačky nechtíkovou masťou, popíjajte aj čaj z tejto bylinky. Zvýši to jej účinok a navyše si tým dáte do poriadku podráždenú pečeň, žlčník alebo predídete bolestivej menštruácii.

4 komentáre:

 1. Vyzerá to krásne, nikdy som ju nevidela, iba o nej počula!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Vidíš Lauro, pořád na ni myslím a musím ji udělat.. ještě mám trochu staré ... já různá mazání nejen pro mami užiju ..
  S pozdravem "ať žijou bylinky" Jarka

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Lauri, prave si mi pripomenula masticku, ktoru volakedy robievala mamina...zeby som sa do nej teraz pustila ja? dik za receptik, poobzeram sa po nechtiku :-) maj sa krasne, papa

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Lauri, robila som aj ja tento rok. :) Podľa Kouzelných bylinek. Zahrievala som iba raz a na druhý deň scedila. Z polovičnej dávky. :) Nechtík mám veľmi rada a aj som si nasušila do zásoby. Do mydielka som dávala nedávno. Maj sa krásne D. :)

  OdpovedaťOdstrániť